Sprievodca scrapbook pomôckami pre začiatočníkov
Objavili ste scrapbooking, páči sa vám, ale cítite sa v tom množstve vecí stratene? To nič, na začiatku sme na tom boli všetci rovnako.
Scrapbooking ponúka veľké množstvo toho, čo si z papiera môžete vyrobiť, ale aj veľa techník, štýlov a samozrejme pre to existuje aj obrovské množstvo pomôcok. Nemajte obavu, nepotrebujete všetko. Na začiatku tvorenia sa hodia viac papiere, ozdoby, nožnice a obojstrannú pásku, to čo budete potrebovať zistíte postupne.
Pri pomôckach v obchodíku je väčšinou priložené video pre predstavu, na čo slúži a ako s nimi pracovať, ale pre začiatočníkov je tu malý súhrn pomôcok s vysvetlením, čo ako prečo načo. :) Malý preto, lebo je toho samozrejme viac a vždy aj bude, pretože firmy prichádzajú pravidelne s novinkami, ktoré to majú tvorivým dušiam uľahčiť.
VYREZÁVACÍ STROJ + ŠABLÓNY
Vyrezávacie stroje ponúkajú rôzne značky a slúžia na to, aby ste získali za pomoci kovovej šablóny určitý výsek. Šablónu priložíte k papieru, vložíte do stroja, potočíte kľukou a potom len vyberiete vyrezaný papier a tvoríte.
Šablón sú tisíce, základné tvary ako kruhy či štvorce, ale i obrázky k rôznym témam a príležitostiam. Sú veľmi skladné, čo je jedna z výhod oproti razniciam, ktoré budú spomenuté nižšie.
Vyrezávacie stroje zároveň slúžia aj na embossing, kedy vo výsledku dostanete papier s vystúpeným vzorom. Na to slúžia embossovacie kapsy, do ktorých sa papier vloží a opäť len vložíte do stroja, potočíte kľukou a vyjde vám takýto vystúpený papier.
PEČIATKY
Pečiatky existujú gumené a silikónové. Na Scrapworld nájdete prevažne silikónové, pretože v ich prípade presne vidíte, kam pečiatku odtláčate. Fungujú jednoducho, pečiatka sa odlepí z fólie, priloží k akrylovému bloku na ktorý sa pricucne, použije sa následne pečiatková poduška a následne sa už otláča na papier. Po skončení pečiatku očistíte a vrátite na fóliu, kde bude čakať na ďalšie použitie.
Okrem rôznych obrázkov na vyfarbovanie či vzorov na pozadie, u nás nájdete aj slovenské texty, ktoré sa hodia na tvorbu pohľadníc, alebo iných projektov.
VIAZACIE STROJE CINCH A ZUTTER
Viazacie stroje Cinch a Zutter slúžia na vytvorenie krúžkovej väzby. Môžete si vďaka nim zviazať vytvorený album, mini album či napríklad knihu hostí.
Rozdiely medzi strojmi sú:
Cinch – robí otvory v tvare krúžku
Zutter – robí otvor v tvare obdĺžnika
Podstatný rozdiel je ale v tom, že Zutter vám vždy vyreže 6 dierok, zatiaľ čo Cinch ponúka možnosť nadstaviť si počet razených dier. Je to veľká výhoda oproti Zutteru.
Existuje viacero veľkostí krúžkov na viazanie, treba si ich vyberať podľa hrúbky zápisníka/albumu.
S oboma strojmi sa pracuje ľahko a intuitívne, no k obom zasielame aj tak nami napísaný slovenský návod.
RYHOVACIA PODLOŽKA
Vďaka ryhovacej podložke si ľahko ohýbate papier a tvoríte rôzne papierové projekty. Jej súčasťou býva knihárska kosť a trojuholník s tabuľkou, aký rozmer má mať papier, ak si chcete vytvoriť napríklad obálku a v akom rozmere ohýbať, aby ste ju ľahko vytvorili.
Existujú špeciálne ryhovacie podložky, ktoré sa špecializujú priamo na určitý typ výslendého produktu, napríklad obálky, alebo darčekové tašky.
PRECHODKY
Za pomoci kliešťov si vytvoríte do papiera potrebnú dieru, vložíte doň prechodku a zase kliešťami pevne prichytíte. Môžete potom cez takto ozdobenú dierku s prechodkou prevliekať napríklad stužky, či spevniť miesto, kde sa viaže minialbum. Prechodky sa vyrábajú v rôznych farbách.
SVORKY BRADS
Brads nie sú pomôcka, ide o ozdobu. Funguje tak, že svorkou prepichnete papier a zahnete zasunutú časť do strán a svorka drží. Bez lepenia.
HORÚCI EMBOSSING
Horúci embosing je kreatívna technika, vďaka ktorej je možné vytvoriť za pomoci horkovzušnej pištole, razítok a embosovacích práškov zaujímavé efekty na kreatívnych projektoch.
Pečiatku otlačíte do špeciálnej podušky na embossing, ktorá je priehľadná. Otlačíte na miesto, kde chcete a potom nasypete prášok. Prášok sa prichytí iba na mieste, kde zostala stopa po pečiatke, zvyšok oklepete späť do nádobky s práškom. Následne použijete horkovzdušnú pištloľ a fúkate horúci vzduch na prášok. Ten sa zacelí a vytvorí krásny vystúpený vzor pečiatky, ktorý sa v závislosti od farby prášku vie krásne ligotať.
RAZNICE
Vysekávajú vzory. Vložíte do nej papier, stlačíte a vypadne vám vyseknutý papierový výsek. Okrem takýchto vzorových existujú aj okrajové raznice, kedy si viete po kraji papiera spraviť rôzne ornamenty. Tým že papier posúvate na raznici, tak si môžete vytvoriť nekonečne dlhý výsek a nie ste nijako limitovaní.
TUPOVAČ
Pomôcka, ktorá sa využíva spolu s poduškami na pečiatkovanie, či atramentami.
Dá sa použiť spolu so šablónou, kedy dostanete daný vzor na papier, alebo tupovačom môžete vytvoriť „zašmudlaný“ okraj papiera, keď robíte vintage projekt .
NIČIČ OKRAJOV
Vytvára sa ním poničený okraj papiera, ktorý sa hodí napríklad pri vintage projektoch.
LEPIDLÁ A PÁSKY
Nechala som si ich na koniec tohto krátkeho sprievodcu, no sú základom v scrapbookingu rovnako ako papiere.
Bude sa vám hodiť tekuté lepidlo na lepenie ozdôbok, napríklad Tacky Glue alebo Magic.
Tiež obojstranná páska, ktorou sa lepí papier a v prípade, že chcete vytvárať 3D efekty i penová, vďaka ktorej vytvoríte vystúpené projekty. Môžete na rovnakú vec použiť aj penové štvorčeky.
Ak ste v tomto krátkom sprievodcovi nenašli čo ste hľadali a máte otázky, môžete sa opýtať cez správu na sociálnych sieťach alebo na emaily info@scrapworld.sk . Rada zodpoviem. :)